• Akcja charytatywna "Tulipan"

          • W niedzielę 21.04.2024 r. Szkolne Koło Wolontariatu "Dobro Powraca" przyłączyło się do akcji charytatywnej Fundacji Kromka Chleba, podczas której wolontariusze Naszej Szkoły po Mszy Świętej w kaplicy św. Jerzego w Stróżach zbierali datki do puszek na potrzeby tarnowskiego hospicjum Via Spei. Zbiórka została także przeprowadzona wśród społeczności szkolnej. Łącznie uzbierana i przekazana została kwota w wysokości 737,24 zł. Kwota ta została komisyjnie zliczona. Z całego serca dziękujemy każdej osobie, która wsparła ten szczytny cel. Pamiętajmy "Dobro Wraca".

          • "Dyktando Kościuszkowskie"

          • 25 kwietnia uczniowie naszej szkoły: EMILIA DROŻDŻ, NATALIA ŚWIERCZEK i ARKADIUSZ SIEMIŃSKI wzięli udział w Dyktandzie Kościuszkowskim, które odbyło się w ZSP w Paleśnicy. Dyktando zostało zorganizowane z okazji przypadającej w tym roku 240. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej.

          • "Festiwal Zawodów"

          • 24 kwietnia nasi ósmoklasiści udali się do Krakowa aby wziąć udział w "Festiwalu Zawodów" - wydarzeniu będącym zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim.

          • Światowy Dzień Języka Angielskiego

          • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Języka Angielskiego!:) Z tej okazji na każdej przerwie międzylekcyjnej czekały na naszych uczniów gry słowne, krzyżówki i łamigłówki językowe, za pomocą których mogli sprawdzić swój poziom języka angielskiego oraz pochwalić się własną wiedzą!:) Należy przyznać, że uczniowie radzili sobie znakomicie, a język angielski nie stanowi dla nich większego problemu:) Każdy uczestnik zabawy mógł zapoznać się z wyeksponowaną na szkolnym korytarzu gazetką tematyczną dotyczącą wartości, jakie niesie znajomość języka angielskiego w dzisiejszym świecie, a także z różnymi ciekawostkami językowymi. Ponadto uczniowie mieli możliwość obejrzeć w sali językowej filmy anglojęzyczne lub posłuchać piosenek anglojęzycznych w oparciu o które poszerzali i utrwalali słownictwo. To był bardzo mile i intensywnie spędzony czas

          • "Wędrówki po antycznych ścieżkach"

          • Czy w dzisiejszych czasach, kiedy technologia i media dominują nasze życie codzienne, zainteresowanie uczniów mitologią grecką może być wyzwaniem? Nie w naszej szkole! W miesiącu marcu zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego „Wędrówki po antycznych ścieżkach”, w który zaangażowanych było aż 60 uczniów! Projekt ten stanowił pomost między tradycją a nowoczesnością, łącząc emocjonujące opowieści z interaktywnymi lekcjami i wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Uczniowie „podróżowali” po fascynującym świecie starożytnej Grecji wykonując szereg ciekawych działań, takich jak: opracowanie prezentacji multimedialnych dotyczących bogów greckich i ich atrybutów, projektowanie i drukowanie z wykorzystaniem drukarki 3D atrybutów bogów greckich, przygotowanie i wdrożenie Mitologicznego Pokoju Zagadek, wcielanie się w bogów greckich, wykonywanie ich strojów i prezentowanie wybranego boga na forum klasy. Na zakończenie projektu zorganizowano w szkole gminne konkursy „Mistrz Mitologii Greckiej” oraz „Mity Greckie w Komiksie”, a także przeprowadzono ewaluację, aby ocenić jego skuteczność i wpływ na uczniów. Projekt edukacyjny „Wędrówki po antycznych ścieżkach” przyniósł nie tylko rozrywkę, ale także uczenie się poprzez przygodę i odkrywanie. Uczniowie rozwinęli własną kreatywność, umiejętności badawcze oraz poszerzyli horyzonty kulturowe.

            Cele, działania i efekty realizowanego przez nas projektu zostały zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców przez uczennice SP w Stróżach: WERONIKĘ FIJOR, BARBARĘ KACZMARCZYK i MAJĘ ŻUREK w Zakliczyńskim Centrum Kultury oraz w Małopolskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie podczas konferencji „Apetyt na antyk – inspiracje edukacyjne dla nauczycieli”.

          • "Master of English 2024"

          • Dnia 17 kwietnia 2024 r. w Naszej Szkole odbyła się już V edycja Gminnego Konkursu Języka Angielskiego ‘Master of English’ Mistrz Języka Angielskiego. Adresatami konkursu byli uczniowie klas VII - VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Zakliczyn. Celem konkursu było wyłonienie uczniów najbardziej uzdolnionych językowo oraz motywowanie uczniów do aktywnej nauki języka angielskiego. Patronat nad Konkursem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn - Pan Dawid Chrobak oraz Wydawnictwo Językowe Pearson Longman. Pytania konkursowe testu zostały opracowane przez metodyka języka angielskiego. Test sprawdzał różne umiejętności językowe uczniów oraz wybrane zagadnienia kulturowe.

            Podczas gdy Komisja sprawdzała prace uczniów, uczestnicy konkursu uczestniczyli w warsztatach plastyczno – językowych W skład komisji sprawdzającej arkusze konkursowe uczniów wchodzili nauczyciele języka angielskiego z uczestniczących w konkursie szkół. Nad przebiegiem konkursu i pracą komisji czuwał organizator konkursu, nauczycielka języka angielskiego - p. mgr Anna Banaś. Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród nastąpiło w dniu konkursu.

            Oto zwycięzcy V Gminnego Konkursu Języka Angielskiego ‘Master of English 2024’ :

             I miejsce – Samantha Bacia - uczennica SP w Stróżach

            Samantha uzyskała tym samym tytuł „Mistrza Języka Angielskiego 2024”

             II miejsce – Maksymilian Roguski - uczeń SP w Zakliczynie

             III miejsce – Adam Gondek uczeń SP w Faściszowej

            Brawa należą się także dla Naszej drugiej uczennicy reprezentującej Naszą Szkołę w konkursie – Laury Stanuszek, która również piękne się zaprezentowała i niewiele brakło jej do podium.

            Poziom konkursu w opinii uczestników oraz nauczycieli języka obcego był bardzo wysoki. Walka o miejsca na podium była niesamowicie wyrównana. Zwycięzcy zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami oraz otrzymali wartościowe nagrody książkowe.

            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za piękną postawę i szlachetną rywalizację. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Serdecznie zapraszamy najlepszych anglistów szkół podstawowych Naszej Gminy do kolejnej przyszłorocznej edycji konkursu!

          • Sukces naszej uczennicy w Małopolskim Konkursie Czytelniczym

          • Niezwykle miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły LAURA NOSEK została finalistką Małopolskiego Konkursu Czytelniczego "Czytam, znam, rozumiem" organizowanego przez Towarzystwo Literackie Adama Mickiewicza w Tarnowie oraz instytucje współpracujące: III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, Katedrę Filologii Polskiej Akademii Tarnowskiej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Tarnowa.

            W dniu dzisiejszym w Akademii Tarnowskiej odbyło się podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród. Laura odebrała nagrodę z rąk Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie Pani Joanny Jasiak oraz Dyrektora III LO w Tarnowie Pana Jana Ryby.

            Brawo Lauro!!! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Szkolny "Mam Talent"

          • "Jakże nudne i monotonne byłyby odgłosy lasu, gdyby prawo do śpiewania miało tylko dziesięć najzdolniejszych ptaków"

            Arnold Bennett

            10 kwietnia w naszej szkole odbyła się I edycja Szkolnego Przeglądu „Mam Talent”. Uczestnicy konkursu zabrali nas w wielobarwną podróż, pełną radości, energii, refleksji, wyobraźni i twórczej ekspresji. Występom, oprócz całej społeczności szkolnej szczególnie przyglądało się jury w składzie:

            Pani Elżbieta Malawska- Pajor- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stróżach oraz członkini Zakliczyńskiego Chóru "Cantando Canzoni"

            Pani Ewa Bardon- emerytowana nauczycielka, Radna Rady Miejskiej w Zakliczynie oraz członkini Zakliczyńskiego Chóru "Cantando Canzoni"

            Pan Zenon Pajor - organista w Parafii p.w. Ofiarowania w Świątyni i Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Siemiechowie, kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Siemiechowie oraz kierownik Kapeli Ludowej "Siemiechowianie"

            Jury – nie ukrywamy – miało bardzo trudny orzech do zgryzienia, ponieważ było aż 26 uczestników, którzy przejawiali różne talenty: muzycznepoetyckie sportowe oraz taneczne. Cieszymy się, że zgłosiło się aż tylu uczniów. Jesteśmy dumni, że mamy, tak wiele młodych ludzi pełnych zdolności, chęci, pasji i twórczego zapału. Okazuje się, że w każdym człowieku drzemie jakiś talent, trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować

            Po długich i bardzo wyczerpujących obradach jury wyłoniło najlepszych uczestników szkolnego show " Mam Talent". Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsca

            Aleksandra Drożdż

            Lena Soska

            Maja Jasnocha

            II miejsca

            Kacper Krzyszkowski

            Filip Ojczyk

            Emil Żychowski

            III miejsce

            Gabriel Żychowski

            Grupa taneczna Laura Sacha i Patrycja Rudnicka

            Nikola Pawłowska

            Extra wyróżnienia

            Grupa taneczna Barbara Kaczmarczyk, Magdalena Średniawa, Natalia Świerczek

            Lena Janik

            Hanna Pajor

            Mamy nadzieję , że Dzień Odkrywania Talentów stanie się w naszej szkole tradycją i za rok znów będziemy mogli podziwiać najlepszych Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów, dzięki którym mogliśmy zakupić atrakcyjne nagrody

            Wsparły nas następujące firmy:

            Firma Eltex

            Firma Mart-Bud

            Firma Mir-Bud

            Salon Play

            Sklep dziecięcy Zuzia

            Zajazd Małopolska

            Pan Janusz Drożdż

            Pani Ewa Bardon

            Pani Elżbieta Malawska-Pajor

            " Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka"

            DZIĘKUJEMY

            Wszystkim uczniom gratulujemy odwagi i dziękujemy za wspólną zabawę

          • INFORMACJA

          • W dniu 22 marca 2024 r. zostały podane do wiadomości publicznej listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klasy I na rok szkolny 2024/2025 poprzez wywieszenie na budynku szkoły.

            Na stronie internetowej szkoły (w zakładce rekrutacja i zapisy) jest do pobrania dokument - Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego*, który należy obowiązkowo złożyć w sekretariacie szkoły w terminie do 12 kwietnia 2024 r. (*nie dotyczy dzieci kontynuujących).

          • Życzenia od Tarnowskiego Hospicjum

          • Zarząd i Wolontariusze Tarnowskiego Hospicjum w ramach podziękowań za przeprowadzoną przez Szkolne Koło Wolontariatu "Dobro Powraca" akcję "Podaruj Walentynkę dla Hospicjum" oraz przelaną darowiznę przesyłają życzenia wielkanocne dla Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców i Dzieci oraz całej Społeczności Szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy za okazane dobro i wsparcie!

          • "Mistrz Mitologii Greckiej"

          • 26 marca w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Stróżach odbył się I Gminny Konkurs Mitologiczny „Mistrz Mitologii Greckiej”, który zgromadził młodych entuzjastów mitologii z pięciu szkół naszej gminy. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dostarczyło uczestnikom wielu emocji, ale także pozwoliło im zgłębić tajemnice antyku oraz przetestować swoją wiedzę na temat bogów i herosów. Wśród uczestników konkursu dało się wyczuć entuzjazm i zapał do rywalizacji. Po zakończeniu czynności organizacyjnych szósto i siódmoklasiści przystąpili do rozwiązywania pisemnego testu. Poziom uczniów był niezwykle wyrównany, a o miejscach na podium zadecydowała niewielka różnica punktów. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce i tytuł Mistrza Mitologii Greckiej otrzymał EMIL ŻYCHOWSKI uczeń kl. VII SP w Stróżach.

            II miejsce i tytuł I Wicemistrza Mitologii Greckiej otrzymał BARTŁOMIEJ DZIEDZIC uczeń kl. VI ZS-P w Paleśnicy.

            III miejsce i tytuł II Wicemistrza Mitologii Greckiej otrzymała ALEKSANDRA CHROBAK uczennica kl. VI ZS-P w Paleśnicy.

            Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała Komisja Konkursowa w składzie:

            Pani Anna Jędryka Wicedyrektor ZSP w Czchowie.

            Pani Romana Nosek Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zakliczynie.

            Pani Elżbieta Malawska – Pajor Dyrektor SP w Stróżach.

            Konkursowi patronował Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak. Swoją obecnością zaszczyciła nas Inspektor ds. Oświaty Pani Agnieszka Malisz, która wręczyła dyplomy i nagrody laureatom oraz uczestnikom. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, ich opiekunom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że ten konkurs był dla Was inspirującym, edukacyjnym doświadczeniem i, że zobaczymy się znów w przyszłości.

          • Aktywni na wiosnę

          • Pierwszego dnia wiosny, przedstawiciele z grupy "Mądre Sówki" uczestniczyli w Olimpiadzie Sportowej dla dzieci zorganizowanej przez Zespół Szkolno -Przedszkolny w Paleśnicy. Nasze dzieci wystąpiły w strojach sportowych, które otrzymaliśmy z Grupy Azoty S.A. dzięki staraniom radnego pana Macieja Krakowskiego. Sześciolatki podczas zawodów wykazały się dobrą sprawnością fizyczną zajmując III miejsce!

            Gratulujemy!

          • Przykłady dobrych praktyk w Szkole Podstawowej w Stróżach

          • W dniu 13 marca 2024 r. w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu odbyła się konferencja dla dyrektorów i nauczycieli, na której dyskutowano o kształtowaniu wartości społecznych wśród dzieci i młodzieży. Cykl „Porozmawiajmy o wartościach” – Wychowanie w wartościach i do wartości społecznych – dylematy współczesności obejmował wykłady, dyskusję moderowaną oraz prezentacje. Za pośrednictwem transmisji internetowej w konferencji wzięło udział ponad 150 osób. Na spotkanie zaproszono dyrektorów szkół z terenu Małopolski, którzy prezentowali działania podejmowane w kierowanych przez nich placówkach nastawione na kształtowanie podstawowych wartości wśród wychowanków. Dyskutowano o wychowaniu młodych z myślą o wartościach społecznych m.in. kształtowaniu postaw obywatelskich, podejmowane były też tematy tworzenia wspólnot, czy przestrzeni edukacyjnej także poza murami szkoły np. w ramach tzw. „Małej Ojczyzny” jaką jest region, w którym dana grupa osób żyje.

            W konferencji wzięła udział dyrektor Szkoły Podstawowej w Stróżach pani Elżbieta Malawska – Pajor oraz nauczycielka języka polskiego i informatyki pani Bernadetta Jurek-Fryc. W swoim wystąpieniu pani Dyrektor zaprezentowała przykłady dobrych praktyk podejmowanych w SP w Stróżach, które były ukierunkowane w szczególności na kształtowanie wartości społecznych i patriotycznych oraz szerzenie idei „Małych Ojczyzn”. Zaprezentowała zebranym cele, założenia i efekty Gminnego Konkursu im. o. Jana Góry „Mój Zakliczyn – Moja Gmina” organizowanego od 2016 roku przez SP w Stróżach oraz Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn pana Dawida Chrobaka - pomysłodawcę i inicjatora konkursu. W każdej z VII przeprowadzonych dotąd edycji mogliśmy liczyć na wsparcie pana Burmistrza począwszy od finansowania zakupu nagród dla laureatów i uczestników konkursu po współpracę przy organizowaniu uroczystych gali podsumowujących konkurs. W bieżącym roku szkolnym odbędzie się kolejna VIII edycja konkursu. Już dziś zachęcamy dzieci z przedszkoli oraz uczniów ze szkół podstawowych do udziału w konkursowych zmaganiach, rozwijania zdolności artystycznych, prezentowania w ciekawy, niecodzienny sposób pięknych zakątków naszego regionu i bliższego poznania jego walorów. Udział w konkursie jest okazją do wzmocnienia tożsamości z najbliższą okolicą, pomaga zrozumieć sens i wartość tradycji oraz kształtuje postawę lokalnego patriotyzmu.

            Zaprezentowanie na konferencji w Nowym Sączu przez Dyrektor SP w Stróżach założeń Gminnego Konkursu „Mój Zakliczyn – Moja Gmina” oraz wyświetlenie prezentacji multimedialnej zawierającej zdjęcia naszego regionu, prac konkursowych oraz innych podejmowanych w ramach realizacji konkursu działań były okazją do pokazania szerszemu gronu odbiorców podejmowanych przez nas inicjatyw, a także promocji naszej „Małej Ojczyzny” - miasta i gminy Zakliczyn.

          • "Artyści na Szlaku"

          • 19 marca uczniowie z klas VI-VIII uczestniczyli w spektaklu „Artyści na Szlaku” w wykonaniu aktorów Krakowskiego Teatru Komedia, który został wystawiony w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach z okazji przypadajacej w tym roku 80 - tej rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Podczas występu uczniowie śledzili losy czterech bohaterów - artystów, którzy podczas wojny dumnie kroczyli wraz z Armią generała Andersa, dodając swoimi występami otuchy żołnierzom. Spektakl wywarł na uczniach ogromne wrażenie i niewątpliwie był dla nich wspaniałą lekcją historii.

          • Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Delegacja naszych uczniów wraz z Pocztem Sztandarowym Szkoły uczestniczyła w dniu 3 marca w Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie oraz w złożeniu wiązanek kwiatów na grobie mjra Jana Dubaniowskiego "Salwy" na zakliczynskim cmentarzu.

            Cześć i chwała Bohaterom

          • Bieg "Tropem Wilczym"

          • 3 marca odbył się w Zakliczynie XII Bieg Tropem Wilczym mający na celu uczczenie Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

            W biegu wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Gratulujemy im patriotycznej postawy i osiągniętych wyników, które przedstawiają się następująco:

            II miejsce w biegu na dystansie 1963m zdobył Paweł Krakowski

            IV miejsce Kogut Miłosz

            V miejsce Kogut Eryk

            Brawo!!!

          • Remont szkolnych pomieszczeń

          • W czasie ferii w Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Stróżach nie odpoczywano, ten czas w całości został wykorzystany na wykonanie remontów pomieszczeń takich jak: świetlica szkolna, kuchnia, sekretariat oraz gabinet dyrektora. Sale te zostały odnowione oraz wymalowane. Składamy podziękowania Panu Maciejowi Krakowskiemu za wsparcie przy remoncie, firmie budowlanej realizującej remont za fachowość, obowiązkowość i determinację, by zakończyć prace w terminie. Personelowi placówki za wykazanie ogromnego zaangażowania w pracach porządkowych i przygotowaniu pomieszczeń do użytku.

            Odnowione pomieszczenia cieszą nas wszystkich i niewątpliwie będą długo służyły całej społeczności szkolnej.