• #SzkołaPamięta

• "Chwała i pamięć bohaterom

którzy nie utracili ducha walki

zabitym ranionym na posterunku

za najdroższy skarb - Ojczyznę!"

Po raz kolejny nasza Szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. "Szkoła Pamięta", której celem jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i społeczności. Mając to na uwadze uczniowie klasy IV pod opieką swojego wychowawcy udali się na cmentarz w Zakliczynie, by zapalić światełka pamięci na grobach żołnierzy poległych w czasie wojny. W ten sposób oddali im cześć oraz upamiętnili 104 rocznicę odzyskania Niepodległości.

• Koncert patriotyczny

• 16 listopada klasy 8 uczestniczyli w koncercie patriotycznym przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie

• „Spośród słów używanych nieczęsto,

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi – N I E P O D L E G Ł O Ś Ć"

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Z tej okazji w czwartek 10 listopada br. w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia, której motto brzmiało: „Niepodległa, niepokorna… zawsze była, będzie, jest – Polska”.

Uczniowie klasy VI pod kierunkiem swojej wychowawczyni przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie przedstawienia można było usłyszeć utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

Po programie artystycznym swój repertuar zaprezentowało też Szkolne Koło Muzyczne.

Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

• Viva Polonia!

• W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w wycieczce do Kąśnej Dolnej i Ciężkowic. W Centrum Paderewskiego obejrzeli spektakl teatralny pt.: "Pojedynek Wieszczów Gala Mistrzów Polskiego Romantyzmu" w wykonaniu Koła Teatralnego "Improwizacja" działającego przy ZSOiZ im. Jana Pawła II w Gromniku. Wydarzenie to odbyło się w ramach festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc.

Ponadto uczniowie zwiedzili Dwór Ignacego Jana Paderewskiego, zobaczyli wystawę festiwalową „Paderewski Superstar” i odbyli krótki spacer po urokliwym parku otaczającym dwór. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta i aktywne spędzanie czasu w Parku Zdrojowym w Ciężkowicach. Pogoda oraz dobre humory dopisały, a uczniowie z uśmiechem na twarzach wrócili do domów.

• Dzień Zdrowego Śniadania

• We wtorek 8 listopada obchodzony jest Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji w klasie II odbyły się zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia oraz poznali zasady zdrowego odżywiania. Po części teoretycznej przyszedł upragniony czas na część praktyczną. Dzieci wyłożyły przyniesione przez siebie produkty żywnościowe, potrzebne do zrobienia kolorowych kanapek, sałatek i praca ruszyła pełną parą. Wśród produktów potrzebnych do wykonania tego śniadania znalazły się tylko zdrowe produkty: różnego rodzaju pieczywo, masło, wędliny, warzywa oraz owoce.

Pięknie przygotowane potrawy zachęcały do jedzenia i szybko zniknęły ze stołów.

Praktyczna lekcja zdrowego żywienia sprawiła uczniom wiele radości.

• Przegląd Pieśni Patriotycznej

• 8 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w 17 Przeglądzie Pieśni Patriotycznej "Legiony to żołnierska nuta", który odbył się w sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu. Organizatorem przeglądu jest PTTK "Ziemia Tarnowska", SKKT PTTK "Compass" w Zakliczynie i Zakliczyńskie Centrum Kultury pod patronatem Starosty Tarnowskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn. W Przeglądzie wzięli udział młodzi artyści ze szkól regionu tarnowskiego. Wszystkim gratulujemy pięknych występów!