• SZTANDAR SZKOŁY

• Sztandar Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stróżach ma kształt kwadratu o wymiarach 100 cm na 100 cm. Płatem sztandaru jest tkanina umieszczona na drzewcu wykonanym z jasnego, toczonego drewna o długości 220 cm i średnicy 3,5 cm. Drzewiec jest dwudzielny, łączony metalową tuleją i zakończony okuciem ze złotą kulą, nad którą widnieje srebrny orzeł w złotej koronie. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku od strony drzewca są obszyte złotymi frędzlami.

• AWERS

• Awers sztandaru wykonano z tkaniny w kolorze szafiru. Pośrodku znajduje się haft w kształcie koła. Na niebieskim tle przedstawiona została półpostać patrona Szkoły – Tadeusza Kościuszki – w białej, chłopskiej sukmanie oraz w magierze z niebieskim piórem. Jego twarz jest pogodna i dumna. Od dołu postać otaczają wymowne symbole: wieniec laurowy, jako symbol zwycięstwa, szabla – oznaka waleczności i odwagi oraz księga symbolizująca naukę, wiedzę i mądrość.

• REWERS

• Rewers sztandaru został wykonany z tkaniny w kolorze biało – czerwonym. Pośrodku widnieje godło państwowe –biały orzeł z głową zwróconą w prawą stronę i ozdobioną złotą koroną. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie dl najwyższego lotu oraz gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. W górnej części rewersu znajduje się napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA”. Napisy te zamieszczone są na półkolu i wyhaftowane wielkimi, drukowanymi literami w złotym kolorze. Poniżej na czerwonym tle umieszczono datę 2018 rok nawiązującą do upamiętnienia setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.