• HISTORIA SZKOŁY

• Szkoła Podstawowa w Stróżach istnieje od 1 września 1910 roku. Początkowo mieściła się w domu państwa Kaczmarczyków w Stróżach. Pierwszą nauczycielką pracującą w Szkole była pani Aniela Łanówna. W latach 1910 – 1940 w Szkole pracowali następujący nauczyciele:  pan Karol Winiarski, pani Janina Reszplerówna, pan Jan Krzęciosz, pan Paweł Chamioło, pan Zenon Salij, pani Stanisława Tokarzewska, pani Michalina Zasławska, pani Janina Czarnik, pan Ferdynand Kopacz. Od 1 września 1941 roku do szkoły uczęszczało 95 dzieci, rok później w 1942 liczba uczniów wynosiła 108. Dzieci uczyły się w 4 klasach, które były łączone: pierwsza z drugą, trzecia z czwartą. W roku 1944 Szkole przydzielono kawałek gruntu z pastwiska gromadzkiego i został poszerzony ogród szkolny. Od 1 maja 1945 funkcję kierowniczą powierzono pani Czesławie Zalasińskiej. W 1957 roku liczba dzieci uczęszczających do Szkoły zmniejszyła się do 56 osób. Klasy IV i V uczyły się w sali budynku należącego do dworu Dunikowskich, natomiast klasy: I, II, III w budynku szkolnym. W roku szkolnym 1960/61 nastąpiła zmiana kierownika szkoły, funkcję tę objął pan Władysław Soból. Do szkoły w tym czasie uczęszczało 79 uczniów z klas I – VI. Budynek dysponował jedną salą lekcyjną, dwoma pokojami oraz kuchnią. Nauka prowadzona była również w czworaku dworskim, w którym początkowo znajdowały się dwie sale, a potem trzy, natomiast na piętrze mieściła się świetlica wiejska. W roku 1961/62 utworzono klasę VII. W 1966 roku postanowiono zmniejszyć szkołę w Stróżach do czterech klas i dwóch uczących w nich pedagogów. W tym samym roku został opracowany wniosek dotyczący budowy wspólnej szkoły dla obwodu Stróże i Zdonia. W roku szkolnym 1966/67 utworzono klasę VIII, Szkoła liczyła wówczas 106 uczniów. W roku 1969 rozpoczęto prace na placu budowy nowej Szkoły. Budynek został oddany do użytku z dniem 15 stycznia 1971 roku, a jego uroczyste otwarcie odbyło się 31 stycznia 1971 roku. Za zgodą Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie, zostało nadane Szkole imię Tadeusza Kościuszki. W latach 1973/74 zdecydowano dokonać reorganizacji szkół, skutkiem czego uczniowie klas V – VIII uczęszczający do szkoły w Zdoni zostali przeniesieni do szkoły w Stróżach. Szkoła Podstawowa w Zdoni została filią, w której uczyły się dzieci z klas I-IV i pracowało w niej dwóch nauczycieli. W roku 1975/76 nastąpiła likwidacja punktu filialnego w Zdoni i wszyscy uczniowie zostali przeniesieni do Szkoły Podstawowej w Stróżach. W tym czasie liczba uczniów wynosiła 155 osób. W roku 1984 funkcję dyrektora Szkoły powierzono panu Zdzisławowi Górnikiewiczowi, natomiast od 1990 roku obowiązki dyrektora pełnił pan Kazimierz Musiał. Od 1 września 1993 kierownictwo Szkołą objęła pani Zofia Majewska. W roku szkolnym 1993/94 do Szkoły uczęszczało 215 uczniów, nauka prowadzona była na dwie zmiany. Ze względu na trudności lokalowe w tym też roku grono pedagogiczne wraz ze społecznością wsi: Stróże, Zdonia, Wola Stróska, Wesołów zwróciło się z prośbą do wójta gminy Zakliczyn pana Stanisława Chrobaka z wnioskiem o rozbudowę szkoły i budowę sali gimnastycznej. W roku 1999 rozpoczęto budowę przewiązki łączącej budynek szkoły z salą gimnastyczną. Rodzice uczniów oraz społeczność wsi chętnie włączyli się w prace na rzecz szkoły dokonując między innymi: wycinki i obróbki drewna na dach i wykopów pod fundamenty. W 2000 roku w związku z reorganizacją szkolnictwa (utworzenie gimnazjów) zrezygnowano z nadbudowy szkoły, zaciągnięto płyty stropowe, podniesiono mury i wykonano nowe pokrycie dachowe.

Od roku szkolnego 2002/03 nowym dyrektorem Szkoły została pani  Elżbieta Malawska-Pajor. Pod koniec 2004 roku zakończono budowę sali gimnastycznej i boiska sportowego, natomiast 29 stycznia 2005 roku nastąpiło jej uroczyste poświęcenie i otwarcie. W tym samym roku oddano do użytku nową pracownię informatyczną oraz wykonano elewację budynku. Również w 2005 roku szkoła uzyskała certyfikat „Szkoły z Klasą”, a rok później certyfikat „Uczniowie z Klasą”. W latach 2006 – 2018 uczniowie pod kierunkiem nauczycieli uczestniczyli  w licznych programach i projektach edukacyjnych zdobywając dla Szkoły certyfikaty tj.: „Znak jakości Interkl@sa”, „Szkoła Młodych Patriotów”, „Mistrzowie Kodowania”, „Szkoła Odkrywania Talentów”, „Szkoła bez przemocy”, „Szkoła w Ruchu”, „Eco-Schools”, „#OSEWyzwanie!", „ESA dla szkół OSE - 1200 czujników smogu", „Ocalimy Świat", „Mądrzy Cyfrowi", „Lepsza Szkoła”. Przy szkole został utworzony oddział przedszkolny dla 3 i 4 - latków. W 2013 roku otwarto i poświęcono wyremontowany i zmodernizowany plac zabaw dla dzieci. W roku 2017 wykonano nowe ogrodzenie szkoły. W roku szkolnym 2017/18 nastąpiły zmiany w systemie oświaty, w związku z wprowadzeniem reformy edukacji i utworzeniem ośmioklasowej szkoły podstawowej wystosowano wniosek o rozbudowę Szkoły, w 2019 roku udzielono pozwolenia na rozbudowę. W tym samym roku dnia 8 czerwca Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stróżach został nadany sztandar. 29 kwietnia 2022 r. został przekazany plac pod rozbudowę budynku szkolnego, która rozpoczęła się pod koniec maja 2022 roku.